سفارش تبلیغ
صبا
مردم چیزى از کار دین را براى بهبود دنیاى خود وانگذارد جز آنکه خدا چیزى را که زیانش از آن بیشتر است پیشاپیش آنان آرد . [نهج البلاغه]
 
چهارشنبه 96 بهمن 25 , ساعت 1:4 عصر

دوام و ثابت ماندن رنگ ترموود

در این قسمت می خواهیم برای این سوال پاسخی منطقی بیاوریم:

آیا بین رنگ های تیره و ماندگاری ترمووودها رابطه ی مستقیم وجود دارد؟

در  پاسخ به این سوال باید گفت خیر.

همه ی افراد تغییرات ظاهری محصولات چوبی را پس از در معرض قرار گرفتن در مقابل اشعه ی ماورای بنفش و یا خورشید دراز مدت را مشاهده کرده اند.علت اصلی چنین تغییرات آلودگی ،گردوخاک وگرده است که جایگزین سلول های رنگی چوب می شوند.هیچ یک از  محصول چوبی طبیعی و یا مصنوعی وجود ندارد که با در معرض اشعه ها قرار گرفتن، تغییر نکند .

به نظر می رسد ترموود به مراتب زودتر از سایر انواع چوبی در برابر عوامل خارجی رنگ می بازند.چرا؟

حقیقت این است که در زمان حرارت دهی توانایی چوب برای ماندگاری در مدت زمان طولانی کاهش می یابد .علت چنین امری این است در زمان حرارت دهی تغییرات لینگین چوب در ترکیب با صمغ وشکر به اشعه ی ماورای بنفش امکان تغییر رنگ سطح چوب را می دهد.تغییرات رنگی ترمووود بر عملکرد ساختار چوب در مدت زمان طولانی در مقایسه با سایر گونه هایی که در برابر عوامل خارجی قرار می گیرند ،تاثیر گذار است .

.

 دوام گونه های مختلف چوب ترموها

میزان ماندگاری طبیعی گونه ها به ماندگاری چوب در برابر عوامل مخرب مانند قارچ ها و حشرات وابسته است.گرچه گونه هایی مانند سروهای کوهی ماندگاری بالایی دارند اما چوب ترمو به علت دستکاری انسان در فرآیند ماندگاری بالاتری نسبت به سایر گونه ها دارد

سایر ملاحظات قیمتی به عواملی مانند سختی چوب در هنگام نصب و نیاز به ابزارهای برشی خاص وزمان نصب طولانی و هزینه ی بالای کار باز می گردد.

در سال های اخیر استفاده از تخته های سرو کوهی به سبب برش درخت های کوچک (به سبب داشتن گره های درختی بی شمار و افزایش پوسیدگی چوب )کاهش چشمگیری داشته است.

.

ترمووود

روف گاردنلیست کل یادداشت های این وبلاگ